Video uradak "Sarin pogled na svijet" za natječaj "Oboji svijet"

Forum za slobodu odgoja organizirao je natječaj "Oboji svijet" povodom Međunarodnog dana tolerancije. Ulogu kordinatora akcije za našu školu preuzeo je Antonio Čmelak, a zaprimljen je uradak učenika 3.razreda opće gimnazije.  Njihov rad poslali smo Forumu koji će prikupiti najuspješnije radove na razini Hrvatske te sudionicima dodijeliti zahvalnice te promovirati njihove materijale u svrhu podizanja razine tolerancije u društvu. Više o video uratku "Sarin pogled na svijet" pročitajte u nastavku vijesti.

Učenici 3. razreda opće gimnazije i nastavnica Marijana Molnar sudjelovali su u natječaju "Oboji svijet" Foruma za slobodu odgoja koji potiče toleranciju, prihvaćanje i poštivanje različitosti. Snimili su video uradak o učenici 1. razreda opće gimnazije Sari Radojčić.

Sara je djevojka koja je od rođenja slijepa te je ove godine počela pohađati našu srednju školu. Ovim videom odlučili su je malo bolje upoznati te pokušali „uči u njene cipele“. Iako nisu previše ulazili  u njezinu intimu i toplinu doma, u filmu "Sarin pogled na svijet" realno su prikazali Sarin život i snalaženje unutar školskih zidova. Titlovi uklopljeni u film namijenjeni su gluhim osobama.

U početku filma upoznajemo se s učenicom Srednje škole Donji Miholjac, Sarom Radojčić. Sara ima urođenu sljepoću te se svaki dan suočava s istim mračnim svijetom, ali unatoč tomu, njene misli i ponašanje upravo su suprotno.

Pretpostavljajući  da mnoge zanima kako slijepa osoba može sudjelovati na satu Tjelesne i zdravstvene kulture i Likovne umjetnosti, snimljeni su razgovori s profesorima istoimenih predmeta. Zadnji dio filma prikazuje Sarin hod kroz školu i dio školskog dvorišta. Hodajući uz pomoć prijatelja, učenika 3. trećeg razreda opće gimnazije,u pozadini se čuju Sarini odgovori na pitanja koja su ih najviše zanimala. Završetak filma zaokružen je  fotografijom  svih koji su sudjelovali u izradi ovog videa - glumaca: Sare Radojčić, Lucije Pavošević, Petre Barjaktarić, Vedrana Korenja, Ive Korov, Paule Prološčić, kamermana: Eve Premec, Tamare Brnjevarac, Ive Antić i  Petre Barjaktarić. A sve njihove velike i razbacane ideje sklopili su i organizirali scenaristi: Clara Marie Hancock, Petra Spajić, Dorotea Juranek i Nikolina Miketek. Za montažu zahvalni su nastavniku Antoniju Čmelaku.)

Ovim filmom poslana je poruka kako se različitosti trebaju prihvatiti i poštivati te da život slijepe osobe nije tako mračan kao što ga mi zamišljamo. Trebamo pomoći, a ne osuđivati jer naša pomoć i podrška je upravo ono što je takvim osobama potrebno.

Video možete pogledati na Youtube kanalu naše škole preko sljedećeg linka.

Izvor: Marijana Molnar, prof.

objavio: Antonio Čmelak   datum: 29. 10. 2019.

« Ožujak 2024 »