Euroscola online session

Junior ambasadori naše škole su 27.11. sudjelovali u online verziji Euroscole. Prvobitni plan bilo je putovanje u Strasburg, ali zbog pojave novog virusa to nije bilo moguće pa se  Euroscola odvijala u online verziji kojoj su bili prisutni Ema Čmelak, Valentina Vorih, Tina Skender, Ana Perković, Janja Dujić i Iva Knežević iz 3.OG razreda te Patrik Čupić i Lucija Pavošević iz 4.OG razreda. Glavna tema bile su klimatske promjene i naš utjecaj na njih. Nakon uvodnih riječi i ,,Ode radosti'', himne Europske Unije voditelji su nas upoznali s Parlamentom.

Prva gošća bila je Charanzova Dita, zastupnica u Parlamentu. Objasnila je kako sada Parlament funkcionira zbog pandemije te da se počela baviti poslom kojim se sada bavi zbog situacije u njenoj državi kada je bila mala. Također, odgovorila je na pitanja koja su joj postavili voditelji, a kasnije i na pitanja koja su postavili moji vršnjaci na slido.com. Odgovorila je na pitanja o ,,green dealu'' , da se promjene ne događaju preko noći te da Parlament radi na novim idejama i promjenama koje će utjecati na budućnost i čiji će se utjecaj vidjeti u budućnosti. Prikazani video je govorio o promjenama koje uzrokuje povećanje broja stanovnika na Zemlji, o povijesti Europske Unije i njenog napretka, o novim prilikama Europske Unije i njenih članica te o važnosti Parlamenta i njegovih odluka.

Drugi gost bio je Fassina Giacomo koji je govorio o životu ljudi i kako on utječe na klimatske promjene. Također, spomenuo je i pandemiju, transport, razvoj Europske Unije i raznim nadolazećim konvencijama. Spomenuo je i zanimljivu činjenicu da je sadašnji Parlament u prosijeku 4 godine mlađi nego svi dosadašnji Parlamenti te da se iz toga može vidjeti da mladi sve više razmišljaju i utječu na Europsku Uniju i njenu budućnost. Dao je svoje mišljenje o našim idejama koje smo napisali na slido.com te smo na kraju izglasali najbolju ideju.

Završnu riječ dao je Duch Guillot Jaume. Izjavio je da je utjecaj mladih sve veći te da više razmišljaju o svemu tome zajedno. Rekao je i da mu je drago što se ova Euroscola ipak na neki način održala te da smo imali dobre ideje i pitanja.  Ova Euroscola mi se svidjela te mi je drago što sam sudjelovala pa makar i na ovaj online način.

Izvor: Ema Čmelak, 3.OG

objavio: Antonio Čmelak   datum: 28. 11. 2020.

« Ožujak 2024 »