Obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti

Povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti studenti druge godine glume Umjetničke akademije iz Osijeka  odigrali su predstavu Porodične priče prema tekstu Biljane Srbljanović, a pod mentorstvom Jasmina Novljakovića. Predstavi su u kinodvorani u Donjem Miholjcu prisustvovali gotovo svi učenici i djelatnici Srednje škole Donji Miholjac.

Predstava je podijeljena na šest scena te je svaka prikazivala određeni oblik nasilja i ovisnosti. Likovi su u svim scenama jednako imenovani (otac Vojin, majka Milena, sin Andrija i kći).

• Prva scena – Nasilje i sukobi unutar obitelji te omalovažavanje ženskog spola.
  • Druga scena – Manjak majčine pažnje prema djetetu s posebnim potrebama. Završava neočekivanom smrću roditelja.
  • Treća scena – Škrtost i pohlepa oca odnosno muža prema ženskoj strani obitelji. Kći na kraju scene ubija roditelje zbog njihove nepravde.
  • Četvrta scena – Neprihvaćena manjina (srpska) u drugoj državi (Hrvatskoj); prikazana preko snova članova obitelji. Obitelj konzumira sedative te čuvši vijest o zabrani prodaje sedativa roditelji umiru.
  • Peta scena – Rasistički pogled roditelja na sinov čin i neprihvaćanje sinovih postupaka. Smrt roditelja dovodi do kraja scene.
  • Šesta scena – Roditelji pokušavaju spriječiti sinov odlazak u inozemstvo, no ne uspijevaju. Predstava završava prikazom današnjeg života ljudi u Hrvatskoj.

Gledatelji su bili oduševljeni predstavom te su glumce zasluženo nagradili velikim pljeskom. Također su im vrlo zahvalni što su im na zanimljiv način prikazali opasnosti koje nas okružuju i prenijeli poruku.

Clara Marie Hancock i Petra Spajić, 1.OG

Više fotografija u foto-galerij

objavio: Marijana Molnar   datum: 8. 12. 2017.

« Ožujak 2024 »