Prestižna Europska eTwinning nagrada 2022.

U školskoj godini 2020./2021. naši su učenici sada već 4. razreda opće gimnazije pod mentorstvom profesorice Kristine Kaučić sudjelovali u jednogodišnjem međunarodnom projektu pod nazivom eTw T-R-A-I-N. Partneri na projektu su bili učenici i profesorice iz Španjolske, Poljske, Grčke, Austrije, Češke, Italije, Belgije, Portugala i Madžarske. Projekt je bio dio predmetnog kurikula Engleskog jezika. Ovaj je projekt omogućio učenicima jačanje vještina 21. stoljeća s naglaskom na takozvane 4C vještine (communication, collaboration, creativity and critical thinking). Nastava engleskog jezika je tako bila projektna i istraživačka, a  učenici su svoje jezične vještine brusili na forumu i u izravnim kontaktima s vršnjacima. Više pročitajte u nastavku vijesti.

Da se radi o iznimno kvalitetnom i inovativnom projektu prepoznale su i Nacionalne agencije dodijelivši projektu Nacionalne oznake kvalitete, a prepoznala ga je i Centralna služba u Bruxellesu koja mu je dodijelila Europsku oznaku kvalitete. No, tonije bio kraj nagradama. Projektu je dodijeljena i prestižna Europska eTwinning nagrada za najbolji projekt u kategoriji 16-19 godina.  Ova se nagrada dodjeljuje svake godine u pet različitih kategorija, a ove je godine pristiglo 1824 projekta na ocjenjivanje. ETwinning Europska nagrada je inicijativa Europske komisije, a financirana je u sklopu Erasmus+ programa Europske unije. Projekt je uspješno prošao nekoliko faza ocjenjivanja i konačno ušao u selekcijsku fazu koja se sastoji od tri dijela. Posljednji, treći dio provodi povjerenstvo (grand jury) sastavljeno od predstavnika Europske komisije, Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA), te Središnje službe za podršku. Tijekom ocjenjivanja projekta pazilo se na GDPR i autorska prava, te je svaka fotografija, prezentacija ili tekst korišten u projektu prošao strogu provjeru i sudionici su morali dokazati da su autori uratka. Nagrada će biti dodijeljena na godišnjoj eTwinning konferenciji koja će se održati u listopadu ove godine i za sada je predviđeno njezino online održavanje. Ova nagrada je kruna višegodišnjeg provođenja eTwinning i Erasmus+ projekata u našoj Školi, te iznimno priznanje profesorici Kaučić koja je još jednom prepoznata kao voditelj projekata.

Izvor: Kristina Kaučić

objavio: Mirta Grozdanić Falamić   datum: 25. 3. 2022.