Neškolski sat o knjigama i radionica uveza

U našoj je školi 13. studenog 2023. održano zanimljivo predavanje i radionica u sklopu projekta Ruksak (pun) kulture Ministarstva kulture i medija. Naša je škola po drugi  put u sklopu ovog projekta ugostila profesionalne umjetnike i stručnjake u kulturno-umjetničkom području. Riječ je Stanislavu i Ani Mariji Habjan, koji su učenicima 2. i 3. razreda opće gimnazije održali predavanje "Neškolski sat o knjigama" i radionicu knjižnih uveza.  Cilj je ovog predavanja i radionice bio potaknuti učenike na osobni, autorski pristup književnosti, na prepoznavanje i osjećanje knjige kao jedinstvenog i osnovnog medija prijenosa “naše stvarne mašte i osjećaja, istinskog iskustva duše”.

Kroz primjere pet izabranih pisaca iz povijesti i suvremenosti svjetske i hrvatske književnosti (Dantea Alighierija, Vladimira Majakovskog, Antuna Gustava Matoša, Vlade Kristla i Olje Savičević Ivančević) Stanislav Habjan predstavio je pojam Osobne knjige, ili Knjige s osobnošću. Knjige kao intimnog pisma, odaslanog u vijeme i prostor oko ili ispred nas - kao potvrda svoga postojanja, zrcalo sposobnosti zamišljanja i koncentracije, iskaz vlastitog stava, dara za poetiziranje zbilje ili prepoznavanje poetskog u zbilji ovakvoj kakva već jest te dočaravanja drugačijih stvarnosti ili pak nekog slojevitog, začudnog ili duhovitog promišljanja ove postojeće, općepriznate zbilje.

Predavanje je imalo značajke performansa; predavač je ujedno i pisac i lik. Njegova je kapa onakva kakvu je nosio Dante, on je i s njime i s ostala četiri pisca povezan i kao pisac i kao čitatelj i kao oblikovatelj knjiga i kao nakladnik. O knjigama i piscima on je govorio na drugačiji način: on ne želi podučiti podatcima iz povijesti književnosti, on slušatelje želi začarati i zaljubiti u ideju bilježenja života, vlastitog pismenog obraćanja i književnog stvaralaštva.

Radionicu knjižnog uveza vodili su Stanislav i Ana Marija Habjan. Učenike su naučili kako da sami oblikuju svoju knjigu – od načina preklopa arka, načina jednostavnog uveza, oblika i dizajna korica, do vrsta otisaka kojim se naslovnica knjige može imenovati i autorizirati.

Fotografije s predavanja i radionice možete pogledati ovdje.

objavio: Ivana Azenić   datum: 15. 11. 2023.