ERASMUS+ KA1 Makeover razreda

"We Are All Special: Inclusion and Support for Students with Special Needs In and Out of the Classroom"

Prva mobilnost u okviru Erasmus + „Makeover razreda“ projekta Srednje škole Donji Miholjac se održala od 13. do 18. rujna 2021. godine u Barceloni, Španjolska. Tema tečaja je bila inkluzija i potpora učenicima s teškoćama. Na mobilnosti je Srednju školu Donji Miholjac predstavljala nastavnica latinskog jezika Ana Mari Blažević. Osim nje, na ovoj međunarodnoj radionici su sudjelovali i kolege nastavnici iz Češke, Slovenije, Poljske i Italije.

Tečaj o inkluziji i potpori učenicima s teškoćama je kroz tih tjedan dana bio podijeljen u dva dijela. Dio s predavanjima i dio s raznovrsnim aktivnostima. Tečaj je počeo u ponedjeljak i dio tjedna smo imali predavanja i radionice popodne, a dio tjedna prije podne.

Predavanja su govorila o tome što bi trebalo biti inkluzivno obrazovanje i kako ga postići; tko su učenici s teškoćama i zašto je važno da ih što više bude uključeno u inkluzivno obrazovanje. Također se govorilo o nekim najčešćim poteškoćama koje učenici danas imaju, razmjenjivala su se iskustva i pričalo tome kako te teškoće prepoznati, ali se dalo i puno savjeta kako takvim učenicima pomoći da bi bili uključeni u nastavni proces. Poteškoće o kojima se više govorilo su disleksija, disgrafija, diskalkulija, poremećaji u ponašanju s naglaskom na ADHD i autizam.

Radionice su se sastojale od učenja raznih aktivnosti koje mogu omogućiti zbližavanje s učenicima i njih međusobno – npr. paukova mreža, crtanje ruke s raznim opisima, pravljenje tornja. Zatim od aktivnosti koje bi pomogle u konfliktnim situacijama te potakle razgovore o emocija. Također je bilo puno aktivnosti gdje smo učili raditi predmete za senzorno učenje (boce, vrećice, loptice itd.). Radilo se i aktivnosti koje bi pomogle izazvati kreativnost kod učenika kao i one koje bi omogućile učenicima da se opuste i da smanje stres ili anksioznost s kojom se možda bore.

Naravno, osim ovoga, moglo se čuti i naučiti o obrazovnim sustavima u Poljskoj, Češkoj, Sloveniji i Italiji, ali i o školama iz kojih su drugi sudionici dolazili. U slobodno vrijeme smo obilazili Barcelonu i uživali u blagodatima koje nosi mediteranska klima. Iako je bilo vruće i sparno (prosječna vlažnost zraka je bila 70%), uspjelo se vidjeti sve glavne atrakcije (Sagrada Familia, Park Guell, La Boqueria tržnica, Casa Batllo, Casa Mila, Placa Espanya, Poble Espanol, Picasso muzej) i okupati u Sredozemnom moru te uživati u pijesku Barceloneta plaže. Također, kažu da moraš posjetiti Camp Nou kada dođeš u Barcelonu, a ja sam imala sreće i Camp Nou posjetila za vrijeme utakmice Lige prvaka kada je FC Barcelona igrala protiv FC Bayerna Munchena.

Zbog svega ovoga je tjedan u Barceloni prošao jako brzo i postao jedno od najljepših iskustva koje sam kao nastavnik doživjela.

objavio: Kristina Kaučić   datum: 20. 9. 2021.