Mikroskopiranje papučice

by | stu 25, 2024 | Vijesti

Papučica je heterotrofni jednostanični organizam. Otkrio ju je 1675. godine nizozemski prirodoslovac Antoni van Leeuwenhoek pod svojim jednostavnim svjetlosnim mikroskopom. Kao i svi trepetljikaši, rasprostranjena je i vrlo česta u morima, kopnenim vodama, bočatim vodama i na vlažnom tlu. Zbog svog oblika dobila je današnji naziv. Razlikuje se od euglene po tome što ima veliku i najmanje jednu malu staničnu jezgru. Tijelo joj je obavijeno prozirnom membranom zvanom pelikula na kojoj se nalaze brojne trepetljike koje joj služe u kretanju. Poput amebe diše difuzijom plinova površinom tijela.

Na izbornoj nastavi biologije učenici 2. razreda opće gimnazije pručavali su jednostanične eukariote koji žive u slatkim vodama. Sami su uzgojili uzorak papučica i ostalih praživotnja te su izradili mikroskopske preparate i promatrali ih.  Najčešće vrste papučica u našim vodama koje su učenici promatrali su: Paramecium aurelia, Paramecium bursaria, Paramecium caudatum.

Osim papučica u uzurku su se našli i neki drugi beskralježnjaci poput trubice, kolnjaka, oblića, račića i ličinki kukaca. Sve što smo promatrali smo i uslikali i snimili. IZVOR: Tonka Šapina, profesorica biologije.

Skip to content