Predavanje iz financijske pismenosti

by | lis 16, 2024 | Vijesti

I ove se školske godine nastavlja školski projekt Financijska pismenost koju provodi nastavnica Sandra Matković, a kojoj je cilj razvijati financiju svijest naših učenika.

Danas je, u sklopu ovog projekta, održano online predavanje Igora Vihnaneka, voditelja marketinga u tvrtki InterCapital, za učenike 4. THK i 4. SRT smjera.

Igor  Vihanek je stručnjak za marketing i medije, izrađuje strategije za klijente, copywriting i dizajn, a za InterCapital Asset Management radi od 2018. na današnjem projektu Genius aplikacije. U InterCapitalu vodi odjel marketinga, kreira edukativne sadržaje (blogovi, videi), vodi edukacije o osnovama ulaganja za početnike (Genius Caffe), PR, promocije itd. Voli podučavati, predavati i raditi s ljudima.

InterCapital Asset Management je najveće neovisno društvo za upravljanje imovinom u Hrvatskoj. Postoji već 20+ godina, upravlja s 20-ak fondova i poznato je po neprekidnom inoviranju. Prvi u Hrvatskoj su pokrenuli ETF fondove i ponudili prvu hrvatsku aplikaciju za štednju i ulaganje – Genius by InterCapital. Orijentirani su prema digitalnim uslugama i svjetskim trendovima koje žele ponuditi svim građanima Hrvatske bez obzira na stručno znanje, dob, spol ili financijske mogućnosti.

Na današnjem predavanju  učenici su saznali o:

• opcijama za ulaganje na tržištu
  • uspoređivali ulaganje “u kasicu” s bankom i dionicama
  • složenom ukamaćivanju i zašto je velika prednost za mlade, pogotovo dugoročno
  • pametnom investiranju
  • automatiziranim opcijama i pasivnom ulaganju te zašto je ta opcija efikasnija od samostalnog trgovanja
  • tome zašto je kripto toliko rizičan i zašto možda nije najbolja ideja odmah krenuti od toga (mnogi mladi prve korake prema ulaganju naprave upravo uz kripto i onda požale)

Ideja je ovog predavanja pomoći shvatiti učenicima par osnovnih koncepata koji su ključni za umanjivanje rizika i koji predstavljaju pametniju dugoročnu strategiju. Ulaganje nije instant bogaćenje i šteta je što idu “iz pelena u kripto” uz čest gubitak puno novca, samo jer je to danas popularno i jedino za to znaju. Želja da na temelju ovog predavanja razumiju da je bolje ići strpljivo, pomalo i koristiti vrijeme, nego se igrati kao da su u kladionici.

Važno je kod učenika, da ih netko upozori da postoji itekako dobar normalan put u investiranje i potencijalno ih poštedjeti gubitaka zbog krivih poteza. IZVOR: Sandra Matković, voditeljica projekta.