Obilježen Međunarodni dan turizma 28.9.

Međunarodni dan turizma obilježava se svake godine 28. rujna. Tema ove godine je „Novo promišljanje o turizmu“. Cilj mu je inspirirati raspravu oko ponovnog promišljanja o utjecaju turizma na razvoj, uključujući obrazovanje i radna mjesta te utjecaj turizma na planet i prilike za rast održivog razvoja turizma. Svjetski dan turizma se obilježava pod promotorstvom UNWTO-a Svjetske turističke organizacije kao specijalizirane agencije Ujedinjenih naroda. Učenici 1.razreda THK pripremili su izvore podataka za pano koji smo uredili tom prigodom u ulaznom holu škole, a voditelj kacije, Antonio Čmelak napravio je anketu na koju su odgovarali učenici naše škole čije rezultate i analizu možete potražiti u nastavku vijesti.

Anketa je pokazala da je posjet kafićima najrašireniji oblik posjećivanja ugostiteljskih objekata s preko 95% odgovora. S obzirom da se radi i mladoj populaciji iznenađuje, ali i raduje podatak da je više njih bilo u restoranu (gotovo 75%) nego u fast-food objektu (manje od 70%). Tijekom pandemije znatno je porastao broj narudžbi za dostavu hrane na kućnu adresu i zato ne čudi da je tu praksu imalo 50% ispitanika.

Zanimljiv je podatak po pitanju noćenja da je najviše učenika koristilo usluge hotela, njih 40% s obzirom da se hoteli smatraju skupim oblikom smještaja za naše građane, ali ako se uzme u obzir da su učenici bili an ekskurziji i pri tome noćili u hotelu, dobiveni rezultat je razumljiv.

Očekivani rezultat je veliki postotak učenika koji je posjetio neki oblik sajma ili gastronomskog događanja od gotovo 70% s obzirom da su na našem području dosta popularna i česta događanja kao što su fišijade, sarmijade, kobasijade i slično. Zbog blizine bazena u Mađarskoj, Belišću i Bizovcu ne čudi podatak da je na 2.mjestu po posjećenosti upravo ova aktivnost s preko 50% odgovora. Na 3. i 4. mjestu se nalaze posjeti kulturnim događanjima kao što su koncerti, kazališne predstave te muzeji, dvorci i utvrde što se opet može povezati sa školskim ekskurzijama i izletima gdje su ove aktivnosti vrlo česte.

Na pitanje o neugodnim iskustvima tijekom ljetovanja i godišnjih odmora najčešće se spominje dugo čekanje na posluživanje, a manjoj mjeri je bilo i iskustava s nečistoćom, krađama ili bezobrazlukom osoblja. Većina ispitanika zapravo nije imala neugodnih iskustava.

Od pozitivnih iskustava kao prioritet i najčešći razlog zadovoljstva se spominje ljubaznost i uljudnost osoblja, od konobara do domaćina u apartmanima. Na drugom mjestu se iznosi zadovoljstvo posluženom hranom koja im je bila jako ukusna.

UREĐEN PANO U ULAZNOM HOLU ŠKOLE

objavio: Antonio Čmelak   datum: 29. 9. 2022.

« Svibanj 2024 »