IZLET U ZAGREB

Dana 21. travnja 2018. u 06,00 sati krenuli smo na jednodnevni  izlet u Zagreb koji smo s nestrpljenjem iščekivali. Na izlet su išli učenici prvoga razreda opće gimnazije, strojarskih tehničara i tokara. Tijekom putovanja do Zagreba atmosfera je bila vesela i zabavna. Pjevali smo, pričali i smijali se te nam je put brzo prošao.

Kada smo stigli u Zagreb, prvo smo posjetili Tehnički muzej , gdje smo bili podijeljeni u dvije skupine. Tamo smo vidjeli razne rudarske alate i bili u maloj kopiji rudnika koji je u sklopu Tehničkog muzeja. Zatim smo razgledali razne akumulatore , parne strojeve, motore i sve što je prethodilo današnjoj suvremenoj tehnologiji. Pogledali smo izume Nikole Tesle, a neki od nas čak i sudjelovali u eksperimentima. Strojarski tehničari i tokari  u Tehničkom muzeju pokazali su zavidnu razinu znanja.

Nakon toga posjetili smo Botanički vrt  i vjerojatno se sjetili svojih mama više nego za Majčin dan, jer smo svi komentirali kako bi našim mama ovdje bilo super, kao u „Božjoj bašći“.

Nakon dojmljivog obilaska Botaničkog vrta, odlazak u Klovićeve dvore  bio je kao šlag na tortu. Tamo je bila postavljena izložba u čast najveće carice  svih vremena - Katarine Velike. Prekrasna priča uz dojmljive orginalne izloške dala nam je čar da se vratimo u Rusko Carstvo. Bila je carica ispred svoga vremena i donijela je napredak u Rusiju. Svoj uspjeh može zahvaliti iznimnoj naobrazbi, kao i briljantnom umu, ali i nepokolebljivoj odlučnosti u obračunu s neprijateljem. Ono što me najviše dojmilo kod nje je to da je voljela stvari koje su u ono vrijeme bile rezervirane isključivo za muškarce – lov, kartanje i šah. Uz to, bila je i veliki kolekcionar čajnika iz različitih dijelova svijeta. Sve to govori o njoj kao o iznimnoj ženi, koja i danas, nakon par stoljeća, izaziva strahopoštovanje.

Nakon predivne i vrlo dojmljive izložbe otišli smo u kazalište na kontroverznu predstavu „Samoubojica“. S obzirom na to da nismo ništa znali o predstavi, a sam naslov  bio je vrlo uznemirujuć, otišli smo na internet i pogledali o čemu se radi. Shvatili smo da imamo čast pogledati remek djelo najpoznatijeg ruskog dramatičara  Nikolaja Robertoviča Erdmana. Djelo koje nitko nije uspio cenzurirati , ni sam Staljin, a koja se uklapa u sva društva, uključujući i naše .

Nakon predstave krenuli smo kući umorni i puni dojmova. Profesorice su rekle  da smo bili toliko dobri i kulturni, da nas mogu uvijek voditi na bilo kakav izlet, a mi s nestrpljenjem čekamo sljedeći…..

Izvor: Kaira Pfeifer, učenica 1. ST-a

objavio: Ivana Azenić   datum: 2. 5. 2018.

« Ožujak 2024 »