Dan Europe proslavljen u Vukovaru

8. svibnja 2018. godine učenici naše škole Lucija Pavošević, 1. og, Lucija Falamić, 2. og, Luka Kaučić, 3. og, Monika Kovač, 3. kom i Kaira Pfeifer 1. st/rts  u pratnji pedagoginje Mirte Grozdanić-Falamić, nastavnika Antonia Čmelaka i profesorice Kristine Kaučić posjetili su Gimnaziju Vukovar koja provodi projekt Škola ambasador Europskog parlamenta.

U posjetu je bila i Gimnazija Metković koja je također Škola ambasador.  Gimnazija Vukovar je zajedno s Europski domom Vukovar i Vukovarsko-srijemskom županijom organizirala panel diskusiju s uvaženim gostima, a dio iste su bili i učenici i profesori Srednje škole Donji Miholjac i Gimnazije Metković .Panel diskusiju s temom „Aspekti mobilnosti i kvaliteta života u EU“  su moderirali  učenici Gimnazije Vukovar  Stjepan Mesaroš i Sara Đokić. Na panel diskusiji imali smo priliku poslušati riječi veleposlanice Irske Nje.E. Olive Hempenstall, Branka Baričevića,voditelja predstavništva Europske komisije u RH, zastupnice u Europskom parlamentu Ivane Maletić, Maxa Brändlea, direktora Zaklade Friedrich Ebert  Mirjane Semenić-Rutko, gradske vijećnice Grada Vukovara  Sanje Vuković-Čović, direktorice PRONI centra Osijek i Tene Horvatić, sudionice Erasmus razmjene. Učenici su imali priliku postaviti pitanja svakom od sudionika. Panel diskusija je pokazala veliku zainteresiranost  učenika o stanju države, kvaliteti života, ali i istim uvjetima za sve mlade u EU, te su postavljenim pitanjima pokazali da kritički promišljaju. Gosti su kroz svoje odgovore opisali  kvalitetu života kako u Europskoj uniji tako i u Hrvatskoj, objasnili su dobre strane Erasmus+ projekta te govorili o iskustvima učenika koji su bili dio istoga. Druženje je nastavljeno u Gimnaziji Vukovar s gđom Ivanom Maletić, Gimnazijom Vukovar i Gimnazijom Metković  u europskoj učionici, a kroz projekt Škola ambasador Europskog parlamenta provela nas je učenica Gimnazije Vukovar Martina Anđić. Nakon toga su nas ljubazni domaćini poveli na Dunav. U gotovo jednosatnoj vožnji Dunavom elektor-solarnim WaterBusom Bajadera zajednički smo uživali i imali prilike razgovarati s zastupnicom Maletić i našim domaćinima. Veliko hvala Gimnaziji Vukovar i profesorici Nataši Vinković na prekrasnom druženju. Očekujemo ih u uzvratnom posjetu.

Djelić atmosfere pogledajte na priloženim fotografijama, a ostatak u fotogaleriji na sljedećem linku.

Kristina Kaučić, profesorica.

objavio: Antonio Čmelak   datum: 9. 5. 2018.

« Ožujak 2024 »