Reci NE energetskim pićima

Proteklog su tjedna učenici 2. razreda turističko-hotelijerskog komercijalista, sa svojom razrednicom Ivanom Pleša, završili 1. dio školskog projekta „Reci NE energetskim pićima“ pod sloganom „ENERGETSKA PIĆA - opasnost za ljudska bića“. Cilj projekta bio je osvijestiti učenike naše škole o štetnosti konzumacije energetskih pića jer smo primijetili da su energ. pića vrlo popularna među adolescentima, no nisu nimalo bezazlena.  Učenici su dobili zadatak istražiti učestalost konzumacije energ. pića među učenicima naše škole kao i količinu pića koje konzumiraju, a rezultati su pomalo zabrinjavajući.

Naime, prema provedenoj anketi u kojoj je sudjelovalo 193 učenika, 70% učenika se izjasnilo da konzumira energ. pića, a na pitanje koliko često konzumiraju:  19% je odgovorilo svaki dan,  22% učenika dva do tri puta tjedno, dok njih 34% konzumira nekoliko pića mjesečno. Na pitanje koliko energ. pića popiju na dnevnoj bazi 27 % je odgovorilo jedan dnevno, 26% dva ili više dnevno. Zabrinjavajuća je i  činjenica da njih 20% često konzumira u društvu, dok ih 27% konzumira tijekom izlazaka, dok ih 21% konzumira kod kuće, a njih 15% u školi.  Nadalje, učenici su dobili zadatak sami istražiti neke informacije o energ. pićima i to njihov sastav, vrste pića na tržištu kao i posljedicu konzumacije takvih pića. Rezultate svog istraživanja prezentirali su učenicima 3. i 4. razreda naše škole.

Nakon naših učenika, detaljnije o energetskim pićima i njihov utjecaj na organizam prezentirale su patronažne sestre DZOBŽ Donji Miholjac Iva Blažanović i Anja Kaučić. Medicinska sestra Blažanović je detaljno opisala mehanizam djelovanja energ. pića na organizam kao i moguće komplikacije njihove dugotrajne konzumacije. Učenici 2.THK i medicinske sestre su učenicima predstavili neke zdravije načine smanjenja umora poput odmora, konzumacije voćnih prirodnih sokova i vode, energ. pločica konstantne tjelovježbe  i sl. Nakon predavanja učenici su odigrali kahoot kviz, a najuspješniji učenici su bili nagrađeni poklonom iznenađenja – zdravi paket koji se sastojao od smoothia, zdrave čokoladice, vode i voća. Zajednički zaključak je bio „najbolje zabraniti prodaju energ. pića“ ili pribjeći drugim energ. izvorima, prethodno spomenutim.

Ovaj projekt svakako planiramo nastaviti sljedeće šk. godine, generacijama koje će tek doći u našu školu kao i učenicima kojima ovaj put nismo uspjeli predstaviti zbog organizacijskih razloga.

Izvor: Ivana Pleša, dipl.oec.

objavio: Antonio Čmelak   datum: 7. 6. 2023.

« Svibanj 2024 »