Hrvatski jezik na državnoj maturi

Na stranicama Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja objavljen je ispitni katalog za državnu maturu u ovoj školskoj godini. Na državnoj maturi 2023./2024. piše se interpretacijski školski esej koji mora imati najmanje 440 riječi. Esejski zadatak sastoji se od polaznoga pitanja ili tvrdnje, ulomka iz književnoga djela s popisa obveznih djela i smjernica za pisanje. Ispit se provodi u dva dana. Prvi dan provedbe ispituju se Čitanje, književnost i hrvatski jezik i Sažetak, a drugi dan provedbe ispituje se Školski esej. U nastavku vijesti nalaze se ostale informacije za hrvatski jezik na državnoj maturi, a na poveznici naše web stranice potražite skripte i ostale korisne informacije.

U školskoj godini 2023./2024. ispituju se sljedeća književna djela:

1. Camus, Albert, Stranac
  2. Dostojevski, Fjodor Mihajlovič, Zločin i kazna
  3. Kafka, Franz, Preobražaj
  4. Marinković, Ranko, Kiklop
  5. Matoš, Antun Gustav, izbor iz novela  (Cvijet sa raskršća, Camao, Kip domovine leta 188*)
  6. Shakespeare, William, Hamlet
  7. Šenoa, August, Prijan Lovro
  8. Ujević, Tin, Izbor iz poezije

Pristupnik mora pristupiti na oba dijela ispita koji se zasebno provode.

Da bi položio ispit iz Hrvatskoga jezika, pristupnik mora ostvariti minimalan prag prolaznosti na oba dijela ispita.

Područje Čitanja sastoji se od čitanja književnog teksta, čitanja neknjiževnog teksta i provjere književnoteorijskog znanja.

Područje  Hrvatskog  jezika sastoji se od provjere poznavanja jezičnih pojmova i primjene znanja

Područje  Pisanja  sastoji se od  pisanja sažetka (80 minuta) i pisanja školskog eseja (160 minuta). Pristupnik piše sažetak polaznoga teksta. Procjenjuje važnost informacija te navodi osnovne misli i važne pojedinosti kojima se te misli razrađuju i podupiru. Pristupnik svojim riječima reducira izvorni tekst na njegove bitne dijelove koristeći se ključnim riječima iz polaznoga teksta. Sažetak treba imati 200 do 250 riječi (dopušteno je odstupanje 10 % od donje i gornje  granice zadanoga broja riječi).

Posebne situacije u vrednovanju
Esej se neće vrednovati:
•  ako pristupnik nije odgovorio na zadani zadatak
•  ako nema dovoljan broj riječi (dopušteno je odstupanje 10 % od donje granice zadanoga broja riječi0)
•  ako se pristupnik nepristojno izražava
•  ako pristupnik crta i ilustrira u knjižici za pisanje školskoga eseja
•  ako je esej napisan potpuno nečitkim rukopisom
•  ako je esej napisan velikim tiskanim slovima te
•  ako se pristupnik potpisao punim imenom i prezimenom.

U prilozima možete pronaći skripte koje će vam pomoći za pripremanje ispita državne mature iz Hrvatskoga jezika. LINK.

Izvor: Marijana Molnar

objavio: Antonio Čmelak   datum: 1. 10. 2023.