Izlet učenika naše škole u Slavonski Brod

U svibnju su učenici 2. i 3. razreda automehaničara, strojobravara i tokara te 3. razreda strojarskih tehničara, pod vodstvom nastavnika Zdravka Ovžetskog i Ivana Kiša, posjetili Tehničku školu Slavonski Brod gdje su se pobliže upoznali s obnovljivim izvorima energije te svom potrebnom opremom za ovakav način proizvodnje energije.

Ideju za ovaj posjet dobio je prof. Kiš koji već duže vrijeme surađuje s kolegama iz Slavonskog Broda koji su sudjelovali na brojnim seminarima o obnovljivim izvorima energije. Tako su naši učenici krenuli na put u Tehničku školu Slavonski Brod gdje su ih dočekali profesorica Jadranka Junačko i ravnateljica škole. Naši su učenici imali priliku vidjeti praktikum za obnovljive izvore energije.

Praktikum je opremljen sa malim solarnim panelima, za svakog učenika po jedan. To su kompleti koji se sastoje od fotonaponske ploče, regulatora punjenja, invertera i priključaka. U tom se praktikumu učenici upoznaju sa osnovama dobijanja i korištenja električne energije od sunčevog zračenja, kao jednog novog i za budućnost važnog načina rješavanja energetskih problema čovječanstva. Isto tako na školi su montirani solarni paneli za komercijalnu uporabu, tj. proizvodnju struje za mrežu HEP-a. Tako proizvedena struja prodaje se HEP-u i škola ostvaruje svoj prihod. Učenici i profesori prate proizvodnju struje, funkcioniranje sustava, te vrše razne izračune.

Drugi dio njihovog posjeta isplaniran je u jednom pogonu nekadašnjeg metalskog diva tvrtke “Đuro Đaković”. Nekada gigantska tvornica sa preko 15 000 zaposlenih, sada je ostala raditi u nekoliko manjih tvrtki i ima oko 3 000 radnika. Također, posjetili su jedan pogon za tešku obradu, gdje su učenici mogli vidjeti velike strojeve sa CNC upravljanjem, o kojima su do sada samo slušali. Vidjeli su još: karusel tokarilice, horizontalne bušilice, obradne centre, montažno-demontažne linije za vagonske kotače i osovine, glodalice za zupčanike…

Iako, pogon koji su posjetili nije baš najsuvremeniji, našim učenicima je bio zanimljiv, te su se vratili u Miholjac puni pozitivnih dojmova.

Fotografije možete pogledati na:http://ss-donji-miholjac.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=127

Izvor: Ivan Kiš, prof. strojarstva

objavio: Ivana Pleša   datum: 29. 5. 2013.

« Srpanj 2024 »