22.travanj - Dan planete Zemlje

Povodom međunarodnog Dana planeta Zemlje, Eko grupa naše škole napravila je mali plakat koji pokazuje kako u domaćinstvu trošimo previše vode.

Pogledajmo koliko trošimmo..

U Hrvatskoj, primjerice, njezina dnevna potrošnja kreće se oko 150 litara – po osobi!

Koliko vode se potroši u svakom domaćinstvu?

• tuširanje, potrošnja vode kreće se oko 7,5 litara u minuti
  • pranja zubi, ruku i umivanje (čak i ako zatvorite slavinu), u prosjeku oko 3 litre vode
  • vodokotlić od 5-10 l
  • perilica rublja od 95 l – 150 l u jednom pranju
  • perilica posuđa 75 l po pranju
  • ručno pranje posuđa  od 7 do 15 l
  • vodokotlić, slavina koje cure gubi se dnevno i oko 700 l vode

Isto tako drugi dio plakata vam daje nekoliko savjeta kako sačuvati svaku dragocjenu kap vode u svom domaćinstvu. jer, voda je, vjerovali ili ne, dragocjena tekućina bez koje nam nema života na ovom planetu.

A trošimo je ne razmišljajući koliko je dragocjena.

Promjenom ponašanja moguće je sačuvati stotine litara vode, koju stručnjaci već danas nazivaju “plavim zlatom”, a koja će u budućnosti biti još dragocjenija.

Evo nekoliko savjeta...

Savjeti za čuvanje ove dragocjene tekućine: kako bi gubitci vode bili što manji, vaši računi za vodu budu niži, i, ono što je najvažnije, vaš doprinos za zaštitu okoliša i spas planeta najefikasniji.

Provjerite slavine, ventile i vodokotliće, potražite oštećenja i otkrijte gdje vam voda nekontrolirano curi. (Ušteda: i do 700 litara dnevno.)

Instalirajte opremu koja štedi vodu – kvalitetne slavine u kupaonici i kuhinji, glave tuša, štedljive vodokotliće u toaletima. (Ušteda: do 15 litara u minuti.)

Zamijenite kupanje tuširanjem – neka puna kada ostane samo za posebne prilike. (Ušteda: do 20 litara u minuti.)

Ne ispirite posuđe prije umetanja u perilicu. Perilicu posuđa pokrenite samo ako je puna. (Ušteda: 20 litara po pranju.)

Koristite perilicu rublja samo ako je puna. (Manje količine rublja troše dvostruko više vode u odnosu na punu perilicu.)

Prilikom kupovine, uzmite u obzir razred potrošnje uređaja i uštede energije. Tako možete uštedjeti vodu, ali i električnu energiju u isto vrijeme. (Ušteda: do 150 litara vode po jednom pranju).

Dok perete zube, ruke i posuđe iskoristite samo one količine vode koje su uistinu potrebne. (Ušteda: 3-5 litara u minuti.)

Zamijenite plastične boce i druge proizvode staklenima – smanjit ćete količine vode potrebne za proizvodnju, transport i zbrinjavanje plastične ambalaže.

Razmislite o vegetarijanstvu (ako već niste vegetarijanac): uzgoj životinja za hranu skup je i troši ogromne količine vode, kao i drugih resursa, a šteti okolišu.

Izbjegavajte kupovinu onih proizvoda koji su već u fazi izrade potrošili puno vode, kao što su pamuk, elektronički uređaji i papir. Zamijenite ih, primjerice, recikliranima ili postojeće iskoristite dok god vam koriste.

objavio: Lovorka Muminović   datum: 23. 4. 2015.

« Svibanj 2024 »